Tournamens

2016 World Cup

29.12.2016 07:46

The results of the 2016 World Cup, which took place in seven stages in Portugal, Italy, France, Israel and Russia with more than 260 players from 38 countries, were announced on 18 December.

The competition was held by the International Draughts Federation (IDF) with the support of the Russian Draughts Foundation for the Advancement of the Sport of Draughts. Sponsors included BABEK LTD and Kyrgyz Too-Tash.

The most successful performances among Russian players came from international grandmasters Dmitry Tsinman and Yekaterina Ivanova. They were the 2016 World Cup winners in the main and blitz programmes in the overall standings and among women, respectively.

 

World Cup winners in blitz draughts in the overall standings:

1st place: Dmitry Tsinman (Russia)

2nd place: Vladimir Skrabov (Russia)

3rd place: Andrey Gnelitsky (Russia)

 

World Cup winners in blitz draughts among women:

1st place: Yekaterina Ivanova (Russia)

2nd place: Anna Filipenko (Russia)

3rd place: Svetlana Streltsova (Russia)

 

World Cup winner in blitz draughts among veterans (60+):

Nikolay Abatsiyev (Russia)

 

World Cup winners in blitz draughts among juniors:

1st place: Damir Rysayev (Russia)

2nd place: Mikhail Semenyuk (Belarus)

3rd place: Yury Prokopenko (Russia)

 

World Cup winners in the main programme in the overall standings:

1st place: Dmitry Tsinman (Russia)

2nd place: Vladimir Skrabov (Russia)

3rd place: Andrey Gnelitsky (Russia)

 

World Cup winners in the main programme among women:

1st place: Yekaterina Ivanova (Russia)

2nd place: Svetlana Streltsova (Russia)

3rd place: Anna Filipenko (Russia)

 

World Cup winner in the main programme among veterans (60+):

Dmitry Lond (Russia)

 

World Cup winners in the main programme among juniors:

1st place: Mikhail Semenyuk (Belarus)

2nd place: Kirill Dublin (Russia)

3rd place: Yury Prokopenko (Russia)

 

Photos: International Draughts Federation (IDF) and Russian Draughts Federation

 

Winners of the 2016 World Cup:

Main programme:

- Dmitry Tsinman (Russia)

- Yekaterina Ivanova (Russia)

Blitz programme:

- Dmitry Tsinman (Russia)

- Yekaterina Ivanova (Russia) 

MoreHide